Na czym polega spedycja lądowa?

niebieska ciężarówka na autostradzie

Na czym polega spedycja lądowa?

Spedycja lądowa, w tym też najpowszechniejsza spedycja drogowa, to szereg procesów i czynności, umożliwiających przewiezienie ładunków za pomocą lądowych środków transportu, najczęściej ciężarowych samochodów długodystansowych.

Organizacja spedycji drogowej i jej znaczenie

Spedycja lądowa to kompleksowe działania, mające na celu kompletną organizację przewiezienia ładunku z punktu A do punktu B, wykorzystując do tego infrastrukturę drogową. Nie jest więc tylko usługą transportową. Można rozróżnić spedycję międzynarodową i krajową. Ta pierwsza jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga od spedytora znajomości obowiązującego prawa transportowego i właściwej dokumentacji na terenie krajów, do których kierowane są ładunki.

Spedycja drogowa obejmuje m.in.:

  • doradztwo w zakresie doboru właściwych pojazdów do konkretnych rodzajów ładunków;
  • przyjmowanie zleceń spedycyjnych i organizowanie wszelkich dokumentów transportowych, pozwoleń, wniosków;
  • organizowanie odbioru ładunku od klienta, ustalanie najbardziej optymalnej trasy przejazdu, organizowanie przeładunków, odbiorów, rozładunków towarów, włącznie z rozładunkiem w miejscu docelowym;
  • zabezpieczenie wymagających ładunków i monitoring przesyłek;
  • ubezpieczanie ładunku, przeprowadzanie odpraw celnych, współpraca z międzynarodowymi partnerami logistycznymi, a także organizowanie przechowywania oraz magazynowania przyjętego towaru.

Zlecenie pełnej spedycji drogowej zdejmuje z klienta odpowiedzialność za organizowanie transportu i dokumentacji, pozwala na szybki oraz bezproblemowy, a przede wszystkim bezpieczny przesył ładunków odpowiednimi środkami transportu, dobieranymi przez profesjonalistów. Klient otrzymuje pełne wsparcie techniczne i organizacyjne, nie musi martwić się o żaden aspekt przewozu towarów.

Share this post